V posledních letech se rekuperace vzduchu skloňuje snad v každém pádu. Proč je tak oblíbená a jak vám ušetří peníze? Kterou vybrat? V článku se vše dozvíte.
Rekuperační jednotka vždy obsahuje rekuperátor (výměník), který studený vnější vzduch přihřívá teplem z vnitřního vzduchu. Tím se šetří energie na vyhřátí objektu i při dodržení hygienických limitů.
Proč pořídit rekuperační jednotku do bytu
Víte, proč se vyplatí koupě jednotky? Snižuje vysokou koncentraci CO2 a byt odvětrává, což ničí prostředí pro plísně. Většina bytů má eurookna, která nepropouští nejen zimu, ale ani čerstvý vzduch. Vy pak musíte otevírat okna, což je neekonomické.
Bytová rekuperační jednotka najde uplatnění také na toaletách a v koupelnách, protože odstraňuje nepříjemné pachy a vlhkost. Dobrou volbou je i do kuchyně, kde se hodí při vaření a smažení.
Rekuperační jednotky se dělí na lokální a centrální
Lokální větrací jednotkase dá celkem bezproblémově zabudovat do bytů a baráků i bez vzduchotechnických rozvodů. Bohužel vyvětrá pouze část bytu, takže nedochází k výměně vzduchu po celém objektu. Více se hodí na wc nebo do koupelny.
Centrální větrací jednotka naopak zvládne odvětrávat celý objekt i přes tichý chod. Na druhou stranu je instalace složitější, takže se nad ní musíte zamyslet už při stavění nebo rekonstrukci.
Rekuperačního větrání má několik výhod
- Ušetříte za energie
- Vyšší kvalita vnitřního vzduchu. Dochází k eliminaci vlhkosti, plísní a koncentrace CO2 a radonu
- U centrálních rekuperačních jednotek vám pomůže letní by-pass ochladit celý objekt díky intenzivnímu nočnímu větrání
Nevýhody
- Počáteční investice je vyšší
Co je to aktivní rekuperace a pasivní rekuperace
Rekuperační jednotky dělíme na dva základní typy – aktivní a pasivní. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Pasivní rekuperace je vhodná hlavně v zimě
Rekuperační výměník obsahuje dva průtokové křížící se kanálky. První kanálek odvádí teplý vnitřní vzduch a druhý kanálek přináší studený vnější vzduch. Přiváděný vzduch přijímá teplo z odpadního, což znamená, že se pasivní rekuperaci hodí spíš v zimních měsících. V létě se tento “problém” řeší za pomoci rekuperačního výměníku s letním by-pass, který brání přívodu teplého vzduchu.
Aktivní rekuperace s chlazením
Aktivní rekuperaci si zamilujete i v létě, protože čerstvý vzduch příjemně ochlazuje. Není nutné kupovat externí splitovou nebo multi-splitovou klimatizační jednotku, stačí jen otočit chod kondenzátoru a výparníku.
A další velká výhoda je to, že aktivní rekuperace pomůže i s ohřátím vody. Během letních slunečných dnů, kdy nechcete byt ohřívat, se přijatá energie ukládá v zásobníku a následně ohřívá vodu. Přestože aktivní rekuperační jednotka stojí více peněz, investice se vyplatí.