Máte rádi experimentování a už vás nebaví bazalka, máta a rozmarýn? Pak vsaďte na něco exotičtější. Představujeme vám 3 netradiční bylinky, kterými si ozvláštněte nejen váš parapet, ale i jídla!
Perila
Perilla frutescens pochází z Číny a používá se nejen v asijské kuchyni, ale i jako léčivá rostlina při onemocněních dýchacích cest či gynekologických problémech. Posiluje imunitu, obsahuje řadu zdraví prospěšných látek: kromě vitamínů a minerálů například i flavonoidy.
Perila je typickou asijskou bylinkou, u nás dost výjimečnou
pěstování
Rostlinu si můžete vypěstovat ze semínek, které jsou velmi drobné. Osivo se doporučuje před vyséváním na noc namočit do vody a potom vysít na povrch substrátu a jen zlehka zasypat zeminou. Tu je třeba stále udržovat vlhkou. Semínka rychle vyklíčí a brzy se z nich vyvinou rostliny, které mohou dorůst až do výšky 60 cm. Čím více budete rostlinu stříhat, tím bohatší se rozkošatí.
Perilla pěstujte v propustné zemině, která by měla být stále vlhká, na slunném až mírně stinném místě. Občas ji můžete přihnojit. Je to jednoletá rostlina, která s příchodem prvních mrazů zahyne. Pokud ji necháte vykvést, seberte si semínka na další pěstování. Kvítky jsou malé, nenápadné, zbarvené do fialova. V zahradě se doporučuje pěstovat ji v blízkosti rajčat, od nichž odpuzuje škůdci.
citronová tráva
Botanický název této méně známé rostliny je vôňovec citrónový (Cymbopogon citratus), ale běžně ho v obchodech najdete pod označením citrónová tráva. Je vhodná nejen do čajů, čerstvá do různých asijských jídel a po usušení i jako koření.

pěstování
Citronovou trávu pěstujte v interiéru a v letním období ji můžete letnit. V našich podmínkách venku nedokáže přezimovat, protože pochází z tropických a subtropických zemí. Výborně se jí bude dařit i ve skleníku nebo zimní zahradě. Substrát udržujte stále vlhký. Na dobrý růst potřebuje místo s dostatkem slunečních paprsků.
Stévie
Určitě jste už slyšeli o sladké bylince. Stévie je dnes populárním sladidlem a kromě steviových cukru z ní víte v obchodech najít i různé tekuté sladidla. Pokud byste její chuť a sílu chtěli vyzkoušet, tak vám poroste i doma v květináči či v zahradě.
pěstování
Rostlina oblibě slunečné místa, ale zvládne i polostín. Při polostínu však třeba počítat s tím, že rostlinka bude menší. Snadno ji dopěstujete ze semínek. Vysévají se v únoru nebo v březnu.