Středa, 1 ledna, 2025
- Reklama -aktualne

Udělejte si z bytu zelenou oázu

Pokojové rostlinky dokážou příjemně osvěžit všechny interiéry. No kromě toho, že pohladí váš zrak, mají i jiné užitečnější funkce. Pohlcují mnohé nečistoty v místnosti, vyrábějí nový kyslík a působí konejšivá. Nemusíte být ani velmi zručný zahrádkář, vhodná alternativa se najde vždy.

Co kde umístit?
I když zelené porosty můžete umístit v kterékoli místnosti v bytě nebo domě, měli byste zohlednit podmínky, které vyžadují pro existenci. Ze všeobecných pravidel platí, že byste neměli ukládat květiny na tak oblíbené místo jako je k oknu. Pokud ho totiž pravidelně otevíráte, rostliny jsou vystavovány extrémním změnám teploty. Pokud přes sklo na nich hřejí silné paprsky slunce, z otevřeného prostoru proudí studený vzduch. Stejné teplo jde na nich iz radiátorů, které jsou většinou také pod okny. Květináče byste neměli ukládat také k elektrickým spotřebičům.

Jelikož v kuchyni je díky vaření větší vlhkost než ve zbytku bytu, můžete zde dát exotičtější rostliny, které milují teplo. Z praktických důvodů se do těchto prostor hodí i různé bylinky nebo keříky s papričkami. Neplní pouze okrasnou funkci a navíc taková bazalka příjemně provoní celý prostor. Pokud jste se rozhodli pěstovat tyto pochutiny, zasaďte si je přímo ze semínek. Drobné keříky, které najdete v supermarketech jsou vhodné k okamžitému použití, ne na dlouhodobé pěstování. Když máte koupelnu s oknem, můžete zde pěstovat tropické druhy jako je například chřest nebo popínavý břečťan. Do haly se hodí květiny ve velkých květináčích. Zútulnit ji můžete větší palmou nebo fíkusům. V obýváku se můžete úplně vyřádit. Hodí se zde většina rostlin. Na jejich rozmístění třeba už jen zohlednit polohu pokoje a tedy, na kterou světovou stranu je otočené okno.

nenáročné rostliny
Pokud patříte mezi ty Zapomnětlivci, kterým květiny vždy zahynou kvůli nedostatku vody a péče, nezoufejte. Kaktusy si skutečně nevyžadují vaši zvýšenou pozornost. Pokud jim nedáte dostatek tekutin, chvilku bez nich přežijí. Existuje mnoho druhů a když se jim budete dobře věnovat, odmění vás vzácnými květinami. Stejně vděčná je i kala, kterou přezdívají i pouštní růže. Jak to vyplývá z jejího přezdívky, skutečně nepotřebuje hodně vody. Stačí ji zalévat jednou za dva týdny. Má netypické listy a potřebuje dostatek slunce, takže se hodí do bytů orientovaných na jih. Když vás od pěstování květin odrazuje péči o ně, možná vás přesvědčí alespoň výzkumy vědců. Vyplývá z nich, že rostliny na sebe vážou prach a zlepšují tím ovzduší v místnosti. Také působí na člověka harmonicky a proto by měly nacházet iv kancelářích a jiných pracovních prostorech.

nebezpečné druhy
Potěšení ze zelené okrasy vám může zkazit například nesprávná manipulace s nimi. Šťáva ze zlomených listů pryšec ohnivého a nejkrásnějšího, krotony strakatého a dieffenbachie je jedovatá a může způsobit nežádané kožní reakce. Proto je vhodné manipulovat s nimi opatrně a v ochranných rukavicích. Píchnutí fíkovníku nebo palmy vám může způsobit infekci rány. V blízkosti dětí byste neměli mít vystaveny květiny s bobulovité plody, které si mohou splést s ovocem. V ložnicích byste zase neměli mít rostliny ze silným aroma. V této místnosti máte odpočívat a těžká vůně vám může přivodit bolesti hlavy.

Zeleň a feng šuej
Hlavním pravidlem feng šuej je neozdobí prostory umělými a zejména sušenými květy. Je v nich totiž skrytá mrtvá energie, která symbolizuje vyhaslý život. Pravým opakem jsou kvetoucí rostliny. Dodávají bytu novou energii a proto pokud nemáte právě rozkvetlý některý z květináčů, tak si pořiďte alespoň nějakou kytici do vázy. V obýváku byste měli mít bambus, mandarinka nebo citroník, které symbolizují prosperitu. Květy růžové barvy zase znamenají harmonii a lásku. V ložnici byste podle této metody neměly mít více než jeden květináč, jinak byste mohli mít narušený spánek. Kaktus nad záchodem zase vsaje veškerou špatnou energii z této místnosti. Pro zachování pozitivní energie čchi byste měli dát do všech rohů kuchyně květináč, čímž i opticky zaoblit prostory.

PR články

Další články autora