Neděle, 22 září, 2024
- Reklama -aktualne

Nejlepší zhodnocení úspor je investice do bydlení 

Nemovitosti mají stabilně pověst vynikajícího prostředku k investování. Ať už jde o byty, domy, pozemky, nebo rekreační chaty, jejich cena rok od roku stoupá. Přestože je v zahraničí trendem si bydlení spíše pronajímat, v ČR stále převládá touha svůj domov vlastnit a zhodnotit tak své úspory. 

Než se člověk rozhodne investovat a pořídit si nemovitost, nelze začít bez propočítání počátečních i průběžných nákladů. Jen tak lze mít vše pod kontrolou a vydat se na cestu, jak nejlépe zhodnotit peníze. Co je potřeba vzít v úvahu?

1. Záloha

Investice do nemovitosti vyžaduje počáteční vklad. Nejprve je třeba počítat se zálohou. Záloha je část prodejní ceny, kterou bude nutné při koupi domu zaplatit předem. Zbytek prodejní ceny bude financován z hypotéky. Obecně platí, že čím více peněz lze na počátku složit, tím lépe. 

2. Správní poplatek katastru nemovitostí

Při koupi nemovitosti nelze zapomenout na zápis nového vlastníka do katastru nemovitostí. Správní poplatek za návrh na vklad práva do katastru nemovitostí je 2 000 korun. Více informací např. na portálu https://www.tovarnik.cz/

3. Daň z nemovité věci 

Daň z nabytí nemovitých věcí ve výši 4% z kupní ceny byla v roce 2020 zrušena. Kupující je však povinen hradit daň z nemovité věci a podávat daňové přiznání. 

4. Rezervy

Mnozí novopečení kupci nemovitostí zapomínají na rezervy. Rezervy sice nejsou nutně nákladem na koupi domu či bytu, avšak představují peníze, které je nutné mít po ruce po zaplacení zálohy a souvisejících nákladů.

Náklady na vlastnictví domu

Náklady by měly být v souladu s měsíčním rozpočtem. Rozumné je vytvoření pohotovostního fondu na pokrytí jednorázových nákladů, jako je údržba nebo rekonstrukce bydlení. Jaké mohou být náklady?

1. Splátky hypotéky

Splátka hypotéky bude pravděpodobně největším měsíčním výdajem. Jaká bude výsledná částka, se bude značně lišit v závislosti na prodejní ceně domu, výši akontace, hypotečních sazbách a poplatcích.

2. Daně z nemovitostí

Daň z nemovité věci je ze zákona povinná. Lze ji však každoročně ponížit na základě odpisu majetku. Zejména je-li nemovitost užívána k pronájmu. Jak vysokou částku si lze odepsat z daní, napoví kalkulačka – odpisy

3. Poplatky Společenství vlastníků jednotek (SVJ)

Dojde-li ke koupi bytu v bytovém domě, bude potřeba počítat s dalším poplatkem nad rámec splátky hypotéky. Z těchto poplatků SVJ se hradí údržba a zlepšování společných prostor. Občas zahrnují také komunální služby pro celou budovu. 

4. Komunální služby

Obvykle lze očekávat, že bude třeba platit za elektřinu, vodu, odvoz odpadu a plyn.

5. Údržba domácnosti

Posledním nákladem, který bude nutné zvážit, je údržba domu. Obecně se doporučuje vyčlenit si na pokrytí nákladů na údržbu ročně 1 % z hodnoty domu.

6. Rizika

Ačkoli se jedná o černý scénář, je třeba počítat také s tím, že nemusí být automatické sehnat nájemníka a bude nutné se několik měsíců obejít bez příjmu z pronájmu. Stejně tak není žádoucí ani neplatič, jehož bude obtížné z domu vystěhovat. 

Jak vybrat nemovitost

Jsou-li vyřešené veškeré finanční otázky, přichází na řadu výběr investiční nemovitosti. Najít vhodnou nemovitost nemusí být jen tak. Důležité je vzít v potaz zejména návratnost investice. 

Aby byl pasivní příjem z pronájmu dostatečný, je třeba brát v úvahu lokalitu, velikost domu či bytu, dostupné služby v okolí a také možnosti volnočasového vyžití. Pořízení nemovitosti je dlouhodobá investice, proto se nevyplácí výběr vhodného objektu podcenit. 

Neuškodí navázat spolupráci s realitní kanceláří, která má častokrát lepší přehled o dostupných nemovitostech, jejich hodnotě a nájemním potenciálu. 

PR články

Další články autora